Rodzaje kosmetyków do stylizacji włosów

Uzyskanie kontrolowanego nieładu lub idealnego rozprostowania na ułożonych włosach nie jest łatwe bez użycia odpowiednich kosmetyków do stylizacji. Nowoczesne preparaty nie tylko utrzymują pożądaną fryzurę, ale dodatkowo pielęgnują włosy i chronią je przed przesuszeniem.

Pianki sprawiają, że włosy stają się bardziej podatne na układanie, dodają im lekkości i objętości.  Włosom prostym pomagają zachować kształt a kręconym sprężysty, mocniejszy skręt bez efektu puszenia się. Jednak za duża ilość pianki nałożonej na włosy sprawia, że zamiast puszyste stają się one ciężkie i oklapnięte. Włosom o długości do ramion wystarcza ilość pianki odpowiadająca wielkości orzecha włoskiego. Najlepiej stosować je na wilgotne włosy, które następnie należy rozczesać i poddać dalszej stylizacji. W zależności od potrzeb możemy wybrać piankę o różnej mocy utrwalania,  np.  spośród pianek Joanna Styling Effect.

Kremy również zwiększają objętość włosów, ale w przeciwieństwie do pianek nawilżają i natłuszczają włosy. Z tego względu wskazane są dla włosów suchych i zniszczonych, ale w przypadku włosów przetłuszczających się mogą wywołać  efekt „tłustych” włosów w krótkim czasie po umyciu. Krem ułatwi rozczesanie suchych i splątanych kosmyków.

Żele utrwalające skręt fal lub ułożenie kosmyków można stosować do każdego rodzaju włosów. Istnieją żele w formie stałej lub w sprayu. Żele nabłyszczają i wygładzają włosy. Dobre żele nie powinny ich przesuszać ani sklejać.  Nowoczesne żele nawilżają włosy tak jak krem-żel dyscyplinujący L’Oreal MineralFX z pielęgnującymi minerałami.

Wosk sprawia, że włosy są miękkie, wygładzone i błyszczące. Najlepiej stosować go na wybranych fragmentach fryzury np. na kosmykach krótkich lub cieniowanych włosów. Woski chronią fryzurę przed wpływem pogody tak jak wosk Schwarzkopf Taft Creative Look.

Brylantyna nabłyszcza włosy, delikatnie je natłuszcza i wygładza. Jest doskonała do podkreślania detali fryzury.  Brylantyny są odpowiednie dla włosów przesuszonych, farbowanych i po trwałej ondulacji. Można stosować je na suche i wilgotne włosy.

Gumy modelujące mają gęstą konsystencję i gwarantują bardzo mocne utrwalenie fryzurze. Guma sprawia, że włosy stają się plastyczne i można wyczarować z nich niemal każdą fryzurę. Można je stosować na włosy krótkie lub średniej długości. Przeważnie stosuje się je przed modelowaniem na mokre włosy.

Nivea - Hair Care STYLING - REFRESH! Mgiełka stylizująca

Lotiony i spraye do układania włosów (np. mgła stylizująca Joanna Styling Effect) są szczególnie polecane do układania fryzury na okrągłej szczotce, wałkach lub papilotach. Sprawiają, że włosy są bardziej sprężyste i mniej się puszą. Włosom prostym pozwalają uzyskać gładkie pasma a kręconym elastyczne fale i loki. Bardzo delikatnie usztywniają włosy. Są szczególnie przydatne przy włosach cienkich, przy grubych mogą nie dać wystarczająco dobrego efektu. Lotiony i spraye nakłada się na wilgotne włosy przed modelowaniem.

Lakier ostatecznie utrwala fryzurę nie pozwalając na to, aby straciła ona swój kształt w ciągu dnia. Lakier należy rozpylać z odległości 30 cm. Można jednak również zastosować go pochylając w dół głowę i spryskując pasma od spodu. Taki sposób stosowania lakieru pomaga uzyskać większa objętość cienkim, płaskim i delikatnym włosom.

Istnieją lakiery połączone z nabłyszczaczem i lakiery koloryzujące np. lakiery Harmony nadające kolor utrzymujący się do pierwszego mycia włosów. Lakiery często chronią włosy przed promieniowaniem UV np. lakiery Wella Wellaflex.

Niezależnie od tego jakie kosmetyki wybierzemy, przed ich użyciem włosy powinny być czysto umyte. Nie należy przesadzać z ilością tych preparatów, w przeciwnym razie można uzyskać efekt obciążonych i sklejonych włosów. Kierując się wskazówkami odnośnie wyboru środka do stylizacji uzyskamy natomiast na długo utrwaloną fryzurę i zadbamy o włosy tak, jak tego potrzebują.

Ten wpis jest w kategorii Ciekawostki, Kosmetyki, Pielęgnacja włosów, Stylizacja włosów , tagi , , , , , . Bezpośredni link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>